Червоні лінії – визначені в містобудівній документації щодо пунктів геодезичної мережі межі існуючих та запроектованих вулиць, доріг, майданів, які розділяють території забудови та території іншого призначення. Червона лінія позначає землі загального користування, які призначені для прокладки інженерних і транспортних комунікацій, пішохідних зв’язків, впорядкування, озеленення й освітлення вулиць тощо. Червоні лінії закріплюють історично сформовану систему вулично-дорожньої мережи забудованих і озеленених територій, а також закріплюють координати проєктної вулично-дорожньої мережі.
Червоні лінії – особливі позначки, що показують межі між конкретною спорудою та іншими об’єктами навколо неї. Такими мітками розмежовують території загального користування від приватних володінь, призначених для забудови. У ситуаціях, коли червона лінія проходить прямо по конкретній ділянці, будівництво в цьому місці заборонено. У таких випадках мітка може означати, що на цій ділянці проходять будь-які інженерні споруди: газопровід, каналізація, водопровід тощо.
Червоні лінії бувають наступних типів:
1. Проектні лінії. Проектні червоні лінії створюються для того, щоб документально засвідчити, де саме будуть проходити вулиці та дороги.
2. Існуючі лінії. Існуючі лінії показують кордон території, яка є призначеною для громадського користування. У тому випадку, якщо необхідно додати нові червоні лінії біля об’єктів нерухомості, то всі дані заносяться у загальний державний кадастр.
Під час реалізації будівельного процесу, червоні лінії відіграють важливу роль та показують, як відстань від червоної лінії до будинку, так і розташування інших об’єктів нерухомості.
Червоні лінії розрізняють наступних видів:
1. Червона лінія забудови. Червоні лінії забудови засвідчують відстань та межі, які відокремлюють проїзди та вулиці від території, яка передбачена для реалізації будівельного процесу. Завдяки проектному плану червоних ліній досягається не тільки точність та дисциплінованість під час будівництва, але й під час ремонту або реконструкції міста.
2. Червона лінія міських вулиць та доріг. Червоні лінії доріг – це спеціальні позначки, які фіксують умовні межі, які відокремлюють дорогу від території з іншим цільовим призначенням. Червоні лінії вулиць є призначеними для відокремлення вулиці та території, де буде здійснюватися будівництво.
Основні вимоги до нанесення червоних ліній
При нанесенні розмітки, яка розмежовує, керуються такими правилами:
1. Нанесення виконується на топографічному плані, прийнятий масштаб якого від 1: 500 до 1: 2000;
2. В обов’язковому порядку враховується довжина червоних ліній між кордонами мікрорайонів та кутами кварталів, радіуси заокруглення, ширина проїздів та їх розміри.
Також існує певний порядок нанесення червоних ліній (включає етап виготовлення топографічної зйомки):
1. Отримання в місцевому відділі архітектури зйомки, яка була виконана раніше. Ця інформація дозволяє зрозуміти зміни, які були зроблені в минулі роки.
2. Обстеження ділянки. Під час цього процесу досліджується місце проведення зйомки, відшукуються та прив’язуються пункти Державної геодезичної мережі.
3. Виконання зйомки з використанням спеціального обладнання всіх існуючих об’єктів на території. До такого обладнання відносять: тахеометр та GPS-приймач.
4. На підставі отриманої інформації відбувається розробка та виготовлення топографічного плану.
5. Проведення узгодження топографічного плану з усіма балансоутримувачами мереж та органом місцевої архітектури.
6. Нанесення отриманих розміток на топографічний план. Розмітку ліній на топографічний план наносять в таких випадках:
- для позначки лінії, до якої можливо забудовувати територію;
- для встановлення меж при будівництві об’єктів житлового та нежитлового фонду в межах вулиці, кварталу, району та населеного пункту;
- при читанні креслень;
- під час процедури межування земельної ділянки;
- для установки кордонів між територіями з різним цільовим та функціональним призначенням;
- при необхідності розділу громадських територій від ділянок, призначених для забудови;
- при виконанні розміщення господарських та капітальних об’єктів.
План червоних ліній – вид технічної документації, призначений для встановлення меж, що відокремлюють території кварталів, мікрорайонів та інших структурно-планувальних елементів населеного пункту від вулиць, доріг, проїздів і площ.
Даний вид документації розробляється і затверджується як окремий вид технічної документації відповідно до генерального плану або плану об’єднаної територіальної громади. За рішенням органу, яким прийнято рішення про розроблення генерального плану або плану об’єднаної територіальної громади, план червоних ліній може розроблятися одночасно з генеральним планом або планом об’єднаної територіальної громади.
Текстові матеріали містять інформацію про документацію з просторового планування, відповідно до якої розроблено план червоних ліній, а також обґрунтування встановлення (зміни, скасування) червоних ліній.
Графічні матеріали включають:
- план червоних ліній;
- поперечні профілі вулиць;
- систему координат.
На плані у державній геодезичній системі координат УСК-2000 відображається:
- вулично-дорожня мережа;
- опорні будівлі і споруди, інші елементи містобудівної або топографічної ситуації;
- діючі червоні лінії, які відображені у генеральному плані.
У зонах транспортних розв’язок відображаються транспортні споруди (мости, шляхопроводи, тунелі).
Інформацію про червоні лінії знаходиться в таких документів:
1. Акт про межування території.
2. Генеральний план міста.
3. План детального планування.
4. Земельний та містобудівний кадастр.